Trening asertywności
Tak jak karate czy boks, asertywność można ćwiczyć. Warto robić to regularnie żeby ta postawa ci weszła w krew. Oto kilka prostych pomysłów, dzięki którym nauczysz się, pewnie wyrażać swoje opinie.
Twoja koleżanka z działu jest asertywna? Powinnaś oglądać ją w akcji !
Możliwość uczenia się przydatnych rzeczy od członków zespołu nie odnosi się wyłącznie do umiejętności twardych. Asertywność w pracy to narzędzie wartościowe tak samo jak Excel czy komunikator. Jeżeli w twoim otoczeniu jest osoba, która potrafi wyrażać swoją opinię w sposób konkretny, merytoryczny i przy okazji skuteczny oraz nierażący, prawdopodobnie ma cechę, która i tobie może bardzo ułatwić życie.
Spróbuj analizować wypowiedzi i reakcje tego pracownika. Być może zauważysz coś, co będziesz w stanie zaadaptować u siebie? Jeżeli z tym kimś łączą cię przyjazne relacje, zapytaj o wskazówki. To będzie pierwszy krok do stania się osobą asertywną. W pracy dobre relacje i umiejętność zadawania pytań w razie niepewności są doceniane.
Przeanalizuj swoje zachowanie
Żeby zacząć myśleć o tym, jak dochodzić swoich racji z klasą, warto wiedzieć, czy i jakie błędy popełniało się do tej pory. Przypomnij sobie sytuacje, w których czułeś, że brakuje ci asertywności. W pracy, w domu, w relacji z osobą całkiem obcą – chodzi o dokładny przegląd zachowań stojących w sprzeczności z ideą bycia pewnym swego i egzekwowania swoich racji w sposób odpowiedni.
Postawa asertywna to postawa ducha i ciała
Pracę nad asertywnością możesz zacząć też od… wyprostowania się. W końcu zależy ci na faktycznej zmianie myślenia, a nie udawaniu. Pewność siebie i swoich przekonań warto wyrażać nie tylko słowem, ale też gestem i wyglądem. Energiczny chód, pewny uścisk dłoni i głowa uniesiona do góry to portret kogoś, kto umie walczyć o swoje.
Chwal
Osoba asertywna umie egzekwować, ale też przekazywać informacje w sposób konkretny i z szacunkiem. Spróbuj więc częściej dzielić się pozytywnymi przemyśleniami i doceniać swoich bliskich. Będzie to proces miły dla nich, ale też dla ciebie – nauczysz się dostrzegać pozytywne strony i zakomunikujesz innym, że też zasługujesz na pochwały.
Pierwsze kroki na drodze do asertywności pewnie będziesz stawiać powoli, ale niech będą one konsekwentne. Wiedza, jak dochodzić swoich racji z klasą, to cenna umiejętność i wynika z niej dużo dobra, dlatego warto nie ustawać w staraniach.
Najnowsze komentarze