Profesjonalna organizacja wesel

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej pary. Przyszli małżonkowie mają jakąś koncepcję tej uroczystości, ale najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, ile czasu i sił trzeba poświęcić na organizację ślubu i wesela. Dlatego coraz więcej par decyduje się na skorzystanie z usług konsultanta ślubnego. O tym kim on jest i czym się zajmuje, dowiecie się z tego artykułu.

Manager i psycholog

Organizowanie wesel może wydawać się pracą prostą i przyjemną. W rzeczywistości wymaga odporności psychicznej, zdolności negocjacyjnych i dużej kreatywności. Wie o tym każdy dobry konsultant ślubny. Do wykonywania tego zawodu nie potrzeba żadnego specjalnego wykształcenia. Jednakże większe zaufanie klientów wzbudzają osoby, która mają za sobą odpowiednie kursy przygotowujące do pracy konsultanta ślubnego. Każdy zainteresowany rozpoczęciem działalności związanej z organizacją ślubu dowie się na takim kursie, na czym polega zawód konsultanta, w jaki sposób się reklamować, jak rozmawiać z narzeczonymi i wykonawcami. Dlatego przed wejściem w biznes weselny warto zdecydować się na uczestnictwo w jednym z takich kursów.
Konsultant ślubny musi być odporny na stres i potrafić współpracować z ludźmi. Jeżeli zdarzy się kryzys, na przykład choroba wizażysty czy fryzjera, to konsultant ma za zadanie opanować sytuację i nerwy narzeczonych. Powinien mieć więc nie tylko umiejętności organizatorskie, ale także intuicję i znać podstawy psychologii. Musi być zdecydowany i szybko podejmować decyzje.

Czy da się na tym zarobić?

Miłość to jedno, a finanse drugie. Przeciętna para wydaje na organizację ślubu i wesela około 30-40 tysięcy złotych. Są jednak i takie pary, których budżet jest dużo wyższy. To zazwyczaj one decydują się na zatrudnienie konsultanta ślubnego. Profesjonalny konsultant zarabia od 5 do 11 tysięcy złotych za jeden ślub. Ceny zależą od wielu czynników. Zazwyczaj część wynagrodzenia jest stała, a reszta uzależniona jest od rodzaju i skomplikowania dodatkowych usług. Niektórzy konsultanci biorą procent od wartości całej uroczystości. Trzeba jednak pamiętać, że to biznes sezonowy. Śluby zazwyczaj organizowane są w miesiącach wiosennych i letnich. Dlatego konsultant musi w sezonie zarobić na cały rok.
Najlepiej działać na rynku lokalnym. Dzięki temu łatwiej stworzyć siatkę kontaktów i znaleźć stałych wykonawców do współpracy. Na początku trzeba rozeznać rynek. Sprawdzić które lokale cieszą się popularnością, jakie zespoły wybierają narzeczeni, z których fryzjerów i wizażystów zadowolone są panny młode. Warto działać w mediach społecznościowych, posiadać profesjonalne strony internetowe i zainwestować w reklamę. Jednakże najwięcej klientów zdobędziemy dzięki poleceniom. Dlatego warto angażować się w każdy projekt, nawet taki, który potencjalnie nie przyniesie nam dużych zysków. Biznes weselny w dużej mierze opiera się na poleceniach. Jeżeli dobrze zorganizujemy kilka wesel, na pewno nie zabraknie nam nowych klientów.
Konsultant weselny to osoba, która nie tylko odpowiada za organizację ślubu, ale także za zażegnanie wszystkich kryzysów. Musi znać rynek i mieć wielu współpracujących wykonawców. Jeżeli do tego ma zdolności psychologiczne i intuicję, to na pewno poradzi sobie na rynku ślubnym.

 

You may also like...