Prowadzenie własnego pensjonatu jako sposób na biznes

Myślisz o otworzeniu własnego pensjonatu? Zastanawiasz się, czy da się na tym zarobić? Z tego artykułu dowiesz się, czego możesz spodziewać się, gdy otwierasz i prowadzisz miejsce noclegowe.

Początki

Zanim zdecydujesz się rzucić swoje dotychczasowe życie i zacząć prowadzić pensjonat, przygotuj plan działania. Na początku przejrzyj przepisy dotyczące prowadzenia takich miejsc. Określają one dokładnie jak powinno wyglądać i co posiadać dane miejsce, żeby można było je nazwać pensjonatem lub hotelem. Rozważ też dokładnie swoją sytuację finansową. Pamiętaj, że nowy biznes na początku nie będzie przynosił dużych dochodów, za to będziesz musiał w niego dużo zainwestować. Czy masz na to odpowiednie środki? Może chcesz wesprzeć się kredytem bankowym? Czy będzie cię stać na jego spłatę?
Gdy masz już plan, musisz znaleźć odpowiednią nieruchomość. Niektórzy decydują się na budowane od zera, inni kupują gotowe budynki. Jeżeli wolisz sam postawić swój pensjonat, będziesz mógł zaprojektować go według własnego pomysłu i potrzeb. Zazwyczaj jednak przyszli właściciele pensjonatów decydują się na kupno gotowego budynku i jego adaptację. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, pamiętaj, że dla klienta ważny jest nocleg w miejscu położonym blisko atrakcji turystycznych, w centrum miejscowości albo z dogodnym dojazdem.
Ceny nieruchomości zależą od jej położenia i stanu. Możesz wybrać budynek, który nadaje się do remontu. Zazwyczaj będzie tańszy, ale będziesz musiał wyłożyć dodatkowe środki na przystosowanie go do odpowiednich warunków noclegowych. Rozważ czy wolisz wyremontować go sam, czy masz ekipę, która może się tym zająć. Pamiętaj, że sam zakup nieruchomości to nie wszystko. Musisz odpowiednio wyposażyć pokoje i części wspólne, takie jak recepcja. Zapewnienie klientom wygód też jest ważne. Pamiętaj o wygodnych łóżkach, które pozwolą na komfortowe spanie, telewizorze w pokoju czy dostępie do internetu. Koszty wzrastają, jeżeli każdy z pokoi ma mieć własną łazienkę. Gdy decydujesz się na przygotowywanie posiłków na miejscu, musisz zakupić również dobry sprzęt gastronomiczny

Biznes czy sposób na życie

Zanim twój pensjonat zacznie przynosić zyski, może minąć sporo czasu. Nie zapominaj o tym, że turystyka to branża sezonowa. Możliwe, że klientów będziesz mieć tylko przez określoną część roku. Oczywiście wszystko zależy od tego, gdzie chcesz umiejscowić swój budynek. W mieście możesz mieć klientów cały rok. W górach czy nad morzem musisz liczyć się z przestojami w czasie “martwych” miesięcy.
Wielu właścicieli miejsc noclegowych podkreśla, że jest to przede wszystkim sposób na życie. Czasami można na nim sporo zarobić, ale trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze tak będzie. Ważna jest odpowiednia reklama. Dobrze jest zamieszczać swoją ofertę w internecie i na serwisach społecznościowych. Oczywiście ważne są także polecenia. Jeżeli twój obiekt spodoba się klientom, przyjadą do niego więcej niż raz i polecą go swoim znajomym.
Zanim podejmiesz decyzję o otworzeniu pensjonatu, przejrzyj przepisy prawne i stwórz plan. Znajdź odpowiednią nieruchomość i zaopatrz się w środki pieniężne, które pomogą ci przetrwać trudny początek. W końcu odpowiednio się rozreklamuj i działaj. Szybko zobaczysz, że prowadzenie pensjonatu stanie się twoim sposobem na życie.

You may also like...