Komornik – co może zająć?
Czasem sprawy nie idą po naszej myśli, a zobowiązania finansowe zaczynają nas przerastać. W takiej sytuacji musimy liczyć się z tym, że może nas odwiedzić komornik. Taka wizyta jest owiana tajemnicą, przez co tworzą się wokół niej różne dziwne mity. Spróbujmy rozwiać wszystkie wątpliwości. Co może zająć egzekutor?
Wynagrodzenie
Pierwszą rzeczą, jak zostanie zajęta przez sekwestratora, będzie pensja dłużnika. Oczywiście dotyczy to tylko osób, które są legalnie zatrudnione. Nie jest jednak tak, że całe pieniądze zostaną zabrane, bo komornik nie ma prawa zająć wynagrodzenia minimalnego. Wyjątkiem są tutaj długi alimentacyjne, gdzie ten próg nie występuje. Różnice występują też w zależności od umowy, na jakiej dłużnik pracuje, bowiem w przypadku umowy zlecenia, można przejąć jedynie 50 lub 60 procent całej kwoty.
Ruchomości
Właśnie z tym wiąże się najwięcej mitów, większość z których zupełnie mija się z prawdą. Komornik może zająć przedmioty, które należą do dłużnika. „Należą” to słowo klucz. Nie ma więc obaw, że jeśli zostawimy laptopa u znajomego, który ma długi, to stracimy go przy wizycie egzekutora. W przeszłości pojawiały się podobne historie, ale w tym roku dopracowano przepisy dotyczące egzekucji ruchomości. Co więcej, nie wszystkie przedmioty mogą zostać zajęte, bo te, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania muszą zostać w posiadaniu dłużnika. Chodzi tutaj między innymi o lodówkę, pralkę, kuchenkę i inne tego typu sprzęty.
Nieruchomości
Jeśli dług jest naprawdę duży, może dość do tego, że komornik zajmie nieruchomości dłużnika. Może to być mieszkanie, dom, garaż albo działka. Rzecz jasna, egzekutor nie może pozostawić wierzyciela bez dachu nad głową, dlatego często organizowany jest dla niego lokal socjalny. Po zajęciu nieruchomości, zostaje ona wystawiona na aukcję, a pieniądze ze sprzedaży pokrywają dług.
Emerytura
Podobnie jak z pensją, zajęta może zostać również emerytura czy renta. Tutaj jednak również obowiązuje zasada przejęcia tylko części środków, żeby wierzyciel miał za co żyć. Egzekutor może przejąć maksymalnie 75% emerytury. Jeśli chodzi o rentę, tutaj kwoty zależą od jej rodzaju.
Wizyta komornika nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem, ale jeśli już do niej dochodzi, warto być przygotowanym i wiedzieć co możemy stracić. Znajomość swoich praw jest tutaj naprawdę konieczna, nie tylko po to, żeby nie dać się oszukać, ale przede wszystkim po to, żeby nie być zdziwionym, gdy egzekutor przyjdzie odebrać nam mieszkanie czy dom.
Najnowsze komentarze