Czy rok 2021 to dobry czas na start własnej firmy?

W trakcie pandemii COVID-19 wiele osób straciło pracę i jest w trudnej sytuacji finansowej. Oznacza to potężne zmiany na rynku świadczenia usług (a także rynkach takich jak nieruchomości, gastronomia i turystyka). Pomimo tych trudności ciągle znajdują się osoby gotowe na start z własną działalnością gospodarczą. Co mogłoby pomóc takim śmiałkom w odniesieniu sukcesu w tak niepewnych czasach?

Co przygotować przed otworzeniem firmy w 2021 roku?

Na pewno niezbędne jest rozeznanie się we wszelkich przepisach i dofinansowaniach oferowanych przez polski rząd lub Unię Europejską. Również badania rynkowe są istotnym elementem w całej tej biznesowej układance. Zobaczmy, jakie są ich zalety.

Badania rynkowe zalety:
– możliwość oceny zmian na rynku po zmianach post-pandemicznych
– wzrost świadomości kosztów potrzebnych do włożenia na start
– wiedza o tym, jak radzi sobie konkurencja oraz ile tak naprawdę konkurencyjnych firm jest na rynku
– estymacja pojawiających się przychodów
– wgląd w funkcjonujące na rynku cenniki podobnych usług lub towarów
– obliczenie podaży i popytu na rynku w skali lokalnej danego przedsięwzięcia

Jak widzisz, zalet badań rynkowych jest bardzo wiele i wszystkie one wydają się wyjątkowo cenne w tak niepewnych czasach.

Czy warto otwierać firmę w 2021 roku?

Wydaje mi się, że pomimo trudności związanych z COVID-19 to jednak rok 2021 jest nadal dobrym czasem na start z własnym biznesem. Jedyne o czym należy pamiętać, to że czasy stały się o wiele bardziej nieprzewidywalne niż było to wcześniej. Dlatego badania rynkowe powinny być w zasadzie wykonywane częściej niż tylko raz na start firmy. Dobrą częstotliwością wykonywania takich badań wydaje się być okres pełnego roku, albo chociaż (jeśli finanse na to nie pozwolą) powinien to być czas co sześć kwartałów.

Osobiście życzę powodzenia wszystkim osobom decydującym się na strat firmy właśnie w tym roku. Jest to spore wyzwanie, które może okazać się dobrą decyzją ze względu na szybko znikającą konkurencję.

 

You may also like...