Kredyt i pożyczka – czym się różnią?

Wiele osób uważa, że kredyt i pożyczka to dokładnie to samo. Przecież w obu tych przypadkach chodzi o to, żeby pieniądze wpłynęły na nasze konto! Jednak prawda jest taka, że są to zupełnie inne zagadnienia. Czym kredyt i pożyczka różnią się od siebie?

Czym jest kredyt?

Jest to umowa zawarta pomiędzy osobą fizyczną lub firmą, a bankiem. To jest tutaj kluczowe, bo kredytów mogą udzielać wyłącznie banki. Umowa ta polega na tym, że jedna ze stron decyduje się na pożyczenie tej drugiej określonej kwoty pieniężnej na podany czas. Wszystkie dane muszą zostać spisane i potwierdzone przez obie strony umowy. Musi się tam znaleźć też oprocentowanie i koszt kredytu. To wszystko powinno zostać udostępnione przez bank, ale można też obliczyć wszystko samemu. Do tego celu może posłużyć kalkulator kredytowy, który każdy może znaleźć w internecie. Jeśli chcemy dostać kredyt, musimy podać cel, na który przeznaczymy pieniądze.

Czym jest pożyczka?

Tutaj pożyczkodawcą może być nie tylko bank, ale też osoba fizyczna. Dodatkowo, pożyczać można nie tylko pieniądze, ale też przedmioty. W tym przypadku podanie celu, na który potrzebujemy gotówki nie jest konieczne. Umowa też nie jest tutaj koniecznością, ale tylko w przypadku pożyczki dotyczącej kwot do 500 złotych. Pożyczkodawca może dodać do tej kwoty odsetki, ale nie ma takiego przymusu. Tutaj również przydatny może się okazać kalkulator kredytowy, jeśli chcemy wiedzieć ile dokładnie będziemy musieli zapłacić.

Główne różnice między pożyczką, a kredytem

Przede wszystkim różni się tutaj podmiot, który może być pożyczkodawcą. Kredyt dostaniemy tylko i wyłącznie od banku, ale pożyczkę może nam zaoferować praktycznie każdy. Różnią się też umowy zawarte między stronami i dodatkowe koszty, które mogą zostać doliczone do danej pomocy finansowej.

Na co się zdecydować? Kredyt, czy może pożyczka?

Wszystko zależy od tego ile pieniędzy potrzebujemy. Musimy więc zastanowić się nad tym, na co chcemy przeznaczyć pożyczoną gotówkę i jaka kwota nas interesuje. Warto też wziąć pod uwagę nasze przychody i w jakim czasie chcemy spłacić zobowiązanie. Jeśli potrzebujemy mniejszej ilości pieniędzy, pożyczka będzie znacznie korzystniejsza, bo jej oprocentowanie jest zazwyczaj niższe, ale za to czas na spłatę jest znacznie krótszy. W przypadku większych kwot, kredyt będzie lepszym pomysłem, bo da nam on więcej czasu na oddanie pożyczonych pieniędzy. Wybór należy dostosować do swojego indywidualnego przypadku i sytuacji, w jakiej jesteśmy.

 

You may also like...