Jak spłacić kredyt? – 3 kroki do spłaty zobowiązań

Coraz więcej z nas wpada w kłopoty finansowe przez niespłacone kredyty i pożyczki. Przez spóźnienia z opłacaniem rat naliczają się odsetki, które tylko pogarszają naszą sytuację. W końcu zaczynamy myśleć, że znaleźliśmy się w sytuacji bez wyjścia. Jednak nie jest to prawdą. Poznaj trzy proste kroki, dzięki którym w końcu uda Ci się wyjść z długów.

Ustal ile wynoszą Twoje zobowiązania po zsumowaniu

Podstawą jest policzenie wszystkich zobowiązań i ustalenie ile faktycznie mamy długu. Spłata kredytu nie będzie możliwa jeśli nie będziemy wiedzieć ile faktycznie mamy zapłacić. Bardzo ważne jest to, żeby spisać wszystkie pożyczki i ułożyć je w kolejności chronologicznej. Dzięki temu dowiemy się co musimy spłacić najpierw, a co może jeszcze poczekać. Dopiero kiedy lista będzie skompletowana, możemy zacząć się zastanawiać jakie kroki podjąć w pierwszej kolejności.

Zastanów się jak będzie wyglądała spłata kredytu

Zadaj sobie pytanie czy wolisz spłacać wszystko osobno, czy może skorzystać z kredytu konsolidacyjnego. Usługa ta polega na połączeniu wszystkich rat w jedną. Może to być bardzo korzystna opcja, dzięki której raty się zmniejszą i zyskamy więcej czasu na uregulowanie należności. Możemy też spróbować negocjować z pożyczkodawcą. Bardzo często okazuje się, że można ich przekonać do przedłużenia czasu na spłatę, co może się okazać bardzo pomocne. Czasem można też starać się u umorzenie części długu. Jest to możliwe znacznie częściej, niż się wydaje.

Spłacaj i nie zwiększaj długu

Teraz pozostało nam tylko spłacać dług, który nam pozostał. Warto w tym momencie poszukać też dodatkowych źródeł dochodu. Mogą to być nadgodziny w pracy albo sprzedaż rzeczy, których już nie używamy. Wszystko, co pomoże nam podreperować rodzinny budżet będzie dobre. Ważne jest też to, żeby nie brać kolejnych kredytów, bo w tej sposób zatoczymy koło, a dług będzie dalej rósł. Dobre zarządzanie pieniędzmi, które mamy do dyspozycji też jest bardzo istotne. Jeśli mamy długi, musimy bardzo się pilnować, żeby nie wydawać pieniędzy bezmyślnie. Budżet należy planować i unikać wyrzucania pieniędzy w błoto. Może to wymagać drastycznych zmian w stylu życia, ale z pewnością będzie warte zachodu.

Podsumowując, jak widać, z długów można wyjść. Wystarczy dobra organizacja i umiejętność zarządzania finansami. Co więcej, po spłacie kredytu prawdopodobnie nie weźmiemy już drugiego taką lekką ręką. Najważniejszy tutaj jest zdrowy rozsądek, którym musimy się kierować podejmując ważne decyzje.

 

You may also like...