Kredyt konsolidacyjny – sposób na wyjście z długów?

Czasem bywa tak, że sytuacja życiowa zmusza nas do zaciągnięcia kredytu. Możliwe, że nie jest to tylko jedna pożyczka. Takie sytuacje potrafią być przytłaczające i nie ma w tym nic dziwnego. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia. Jak kredyt konsolidacyjny może pomóc nam wyjść z długów?

Na czym to polega?

Kredyt konsolidacyjny polega na tym, że wszystkie nasze raty łączą się w jedną. Decydując się na takie rozwiązanie nie musimy więc spłacać zadłużenia w kilku różnych miejscach, a tylko w jednym. Dodatkowo ta rata jest niższa, dzięki czemu znacznie łatwiej jest ją regulować. Ważne jest to, że nie ma obowiązku łączenia wszystkich zobowiązań. Można więc przeanalizować wszystkie kredyty, które mamy i wybrać te, które opłaca nam się skonsolidować. W niektórych przypadkach warunki mogą być na tyle korzystne, że będzie opłacało się zostawić dane zobowiązanie tak, jak jest.

Na co należy zwrócić uwagę?

 

Całościowa rata po połączeniu zobowiązań

Oczywiste jest to, że powinna ona być niższa, niż suma wszystkich rat przed połączeniem. Wyjątkiem może tutaj być sytuacja, w której okres spłaty zostaje znacznie skrócony.

Dodatkowa prowizja

Możliwe, że za usługę połączenia rat zostanie naliczona prowizja lub innego rodzaju dodatkowa opłata. To istotne, żeby upewnić się, że po dodaniu tego typu dodatku, konsolidacja będzie dla nas opłacalna.

Co dzieje się w przypadku spóźnienia z opłatami

Czasem firmy, które świadczą usługi konsolidacji zobowiązań mają bardzo wysokie opłaty za nieuiszczenie opłat w terminie. Może się nawet okazać, że odsetki zaczną przerastać faktyczne raty i takie rozwiązanie stanie się dla nas bardzo stratne. Trzeba na to uważać, żeby nie musieć się później martwić przykrymi konsekwencjami.

Czas na spłatę

Zazwyczaj zależy nam na tym, by był on jak najdłuższy, ale czasem okazuje się, że wcale tak nie jest. Czas na spłatę to z pewnością kolejny czynnik, na który musimy zwrócić uwagę.

Rozwiązanie doskonałe?

Z pewnością, jeśli będziemy ostrożni. Kredyt konsolidacyjny może się okazać rozwiązaniem niemal zbawiennym, jeśli mamy dużo zobowiązań w różnych bankach i firmach pożyczkowych. Dzięki niemu uda nam się spłacić wszystkie kredyty w sposób, który będzie nie tylko wygodniejszy, ale też pozwoli nam na tym trochę oszczędzić. Takie są przynajmniej założenia, bo w rzeczywistości bywa różnie, jeśli nie jesteśmy wystarczająco ostrożni. Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, musimy rozważyć czy to na pewno coś dla nas.

 

You may also like...