3 sposoby finansowania zakupu samochodu firmowego

Kiedy nasza firma zaczyna się rozwijać, często zaczynamy myśleć o inwestycjach, które jeszcze przyspieszą ten progres. Najczęściej jest to samochód służbowy. W końcu auto w firmie to wielkie ułatwienie i często ciężko jest się bez niego obyć. Jednak kupno takiego pojazdu nie jest wcale takie proste, a ilość możliwości może zacząć nas przerastać. Zdecydować się na kredyt samochodowy, a może leasing?

Zakup za gotówkę

Zdecydowanie jest to najprostszy sposób zakupu samochodu, ale jednocześnie wymaga dużego kapitału. Musimy zwyczajnie mieć pieniądze i to zazwyczaj niemałe. Jednak jeśli nie jest to dla nas problemem, możemy śmiało kupić samochód firmowy za gotówkę. Musimy jednak pamiętać o dwóch rzeczach: takie auto musi zostać wprowadzone do ewidencji kosztów stałych i musimy poddać go amortyzacji. Rzecz jasna, można taki wydatek traktować jako koszt uzyskania dochodu i możemy go odliczyć od podatku.

Kredyt samochodowy

Kwota takiej pożyczki jest dowolna, ale trzeba ją spłacić w przeciągu dziesięciu lat. Jest to dobre wyjście, jeśli nie posiadamy wystarczającej ilości gotówki (albo nie chcemy narażać się na taki jednorazowy wydatek), ale jesteśmy pewni, że uda nam się spłacić zadłużenie. Zamiast kredytu samochodowego można zdecydować się klasyczny kredyt gotówkowy, ale ta opcja ma zazwyczaj znacznie wyższe oprocentowanie, więc jest mniej opłacalna. Minusem tej opcji jest też na pewno fakt, że do momentu spłaty pożyczki, to bank jest właścicielem samochodu.

Samochód firmowy na leasing

Jest to opcja, która zyskała dużo zwolenników w ostatnich latach. Kiedy zdecydujemy się na leasing, będziemy płacić co miesiąc określoną kwotę pieniężną (zazwyczaj znacznie niższą, niż w przypadku kredytu samochodowego), a na koniec umowy, będziemy mieć możliwość wykupienia pojazdu za część ceny. Nie jest to konieczne, więc leasing będzie dobrą opcją dla kogoś, kto chce po kilku latach zmienić samochód na nowy. Tak samo jak w pozostałych przypadkach, koszta mogą zostać odliczone od podatku.

To, na którą z opcji się zdecydujemy zależy tylko i wyłącznie od nas. Musimy na pewno wziąć pod uwagę kondycję finansową, w jakiej jest nasza firma w danym momencie. Jeśli jesteśmy gotowi na duży, jednorazowy wydatek, kupno auta za gotówkę będzie dobrym pomysłem. Jeśli jednak chcemy rozłożyć koszty w czasie, powinniśmy wybrać kredyt samochodowy albo leasing, w zależności od tego, które warunki wydadzą nam się korzystniejsze w danym momencie.

 

You may also like...