Twój głos może zarabiać
Chciałabyś pracować przy produkcji filmów i reklam? Myślisz, że twój głos może być źródłem zarobku? Rozważ pracę w charakterze lektora! To coraz popularniejsze i potrzebne zajęcie. Kim jest lektor i jak nim zostać dowiesz się z tego artykułu.
Kto może zostać lektorem – krótka historia
Lektor to osoba która użycza swego głosu na potrzeby innych. Może podkładać głos w reklamach, dubbingować filmy albo tworzyć audiobooki. Żeby zostać lektorem trzeba mieć nie tylko ciekawą barwę głosu, ale także dobrą intonację i akcent. Praca w tym zawodzie wymaga umiejętności odpowiedniej emisji głosu oraz umiejętności interpretacji tekstu, który się czyta.
Jeżeli masz ładną barwę głosu, mówisz w odpowiednim tempie i wyraźnie, masz szansę na pracę w charakterze lektora. Ze względu na specyfikę tego zawodu, podejmuje się go wielu absolwentów szkół filmowych. Są oni uczeni odpowiedniej interpretacji tekstu, akcentu czy wymowy. Jednakże pracy z głosem można się nauczyć, nawet nie będąc aktorem. Potrzebne są do tego specjalne lekcje emisji głosu. Podczas nich nauczysz się odpowiednich technik oddechu, emisji i modulacji głosu. Dowiesz się jak dbać o swoje gardło i krtań, by służyły ci przez lata.
Gdzie szukać pracy
Żeby znaleźć pracę jako lektor, trzeba uczestniczyć w castingach i zostać zauważonym przez producentów. Na początku warto umieścić swoje nagranie w odpowiednim miejscu. Jest nim bank głosów. To w nim potencjalni pracodawcy szukają osób, które będą pasowały do oferowanych ról. Dlatego pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić jako aspirujący lektor jest stworzenie profesjonalnego nagrania i umieszczenie go w banku głosów.
Kiedyś głównym miejscem pracy lektorów były filmy. Takie rozwiązanie jest szczególnie wykorzystywane w krajach, w których filmy są dubbingowane. Dubbing jest popularny również w Polsce. Jednakże dzisiaj lektorzy znajdują zatrudnienie także w innych miejscach. Są oni potrzebni przy produkcji coraz modniejszych audiobooków oraz w reklamach. Im większa popularność, tym większe zarobki. Dlatego warto brać udział w wielu castingach i umieszczać nagrania w różnych bankach głosów.
Jak dbać o głos
Praca lektora polega na wykorzystywaniu swojego narządu mowy. Dlatego warto o niego szczególnie dbać. Jeżeli chcesz być lektorem, zapomnij o paleniu papierosów. Pij dużo wody, ale uważaj, żeby nie była za zimna. Nie używaj napojów, które mogą spowodować odwodnienie organizmu, albo źle wpłynąć na twoje gardło. Unikaj skrajnych temperatur i nie lekceważ przeziębień. Panuj też nad oddechem. Powinien on być spokojny. Unikaj nerwów i stresu, bo źle wpływają na układ oddechowy. Wreszcie, nie zapominaj o przerwach. Choroby gardła i krtani są niebezpieczne i mogą na zawsze przekreślić twoją pracę w tym zawodzie.
Praca lektora jest ciekawa i przynosi wiele satysfakcji. Miejscem zatrudnienia może być film i reklama. Coraz częściej lektorzy biorą udział w produkcji audiobooków. Żeby osiągnąć sukces, musisz dać się poznać. Umieść swoje nagranie w bazie głosów i dbaj o swoje gardło oraz krtań. To wszystko pozwoli ci osiągnąć sukces i zacząć zarabiać swoim głosem.
Najnowsze komentarze