Biznesplan napisz sam

Myśląc o założeniu własnej firmy powinniśmy zacząć od rzetelnym przygotowaniu biznesplanu. Można pójść na łatwiznę i skorzystać z wielu darmowych szablonów dostępnych w sieci lub zlecić napisanie planu przedsięwzięcia innej osobie lub firmie, ale po co generować wydatki już na samym starcie? Każdy przyszły przedsiębiorca powinien z łatwością przygotować biznesplan. Wygląda to bardzo podobnie do sporządzania życiorysu. W biznesplanie opisujemy, jak będzie funkcjonować nasza firma, skąd będą brać się dochody, jak będziemy zdobywać klientów dla naszych produktów lub usług. Ważną częścią biznesplanu jest ocena ryzyka i sposoby jego ograniczania.

Biznesplan i marketing

Wiele nowych firm, które pojawia się na rynku nie przetrwa nawet roku. Dzieje się tak dlatego, że ich właściciele niewystarczająco dobrze rozpoznali rynek i zapotrzebowanie na dany produkt lub usługę, nie znali swojej konkurencji i nazbyt optymistycznie ocenili swoje umiejętności. Każdy plan przedsięwzięcia powinien zawierać profil klienta, do którego chcemy dotrzeć. Żeby dotrzeć do klienta potrzebna będzie reklama. W biznesplanie opiszmy więc jakie działania marketingowe zamierzamy podjąć. Nie od dziś wiadomo przecież, że reklama jest dźwignią handlu. Nieważne, czy będzie to sklep internetowy z zabawkami edukacyjnymi, czy warsztat samochodowy. Promocja naszych usług musi być dobrze dopasowana. Nieodzowną częścią dobrego biznesplanu jest kalkulacja przychodów i wydatków.

 

Musimy wiedzieć, ile mniej więcej zapłacimy podatku, ile wyniesie składka do ZUS, koszty dzierżawy lub najmu, amortyzacja. Może się okazać, że nasza firmy zamiast generować dochody, wpędzi nas tylko w koszty. Przygotowując biznesplan samodzielnie będziemy bardziej świadomymi przedsiębiorcami. Jeśli brakuje nam odwagi lub umiejętności, aby taki plan przygotować, zwróćmy się do instytucji, które nam w tym pomogą i zrobią to za darmo. Wiele wojewódzkich urzędów pracy organizuje bezpłatne warsztaty dla osób planujących założenie własnej działalności gospodarczej. To doskonała okazja, aby poznać zasady pisania biznes planu, dowiedzieć się o dostępnych źródłach finansowania działalności, czy poznać tajniki negocjacji biznesowych. Wystarczy wcześniej zapisać się na takie zajęcia telefonicznie lub za pomocą mejla. Decyzja o założeniu własnej firmy powinna być przemyślana i powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. Wszystko zaczyna się od biznesplanu, a gdy przygotujemy go samodzielnie i bez pośpiechu, nasza działalność ma większe szanse przetrwać oraz dynamicznie się rozwijać.

You may also like...