Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Wielu młodych ludzi ma duży problem ze znalezieniem nowej, czy też pierwszej pracy, stresują się rozmową kwalifikacyjną, ponieważ nie wiedzą co mogą powiedzieć, jak się zachować, w co się ubrać itp.
Kiedy idziemy na rozmowę kwalifikacyjną warto się przygotować do tego, w jaki sposób?
Kiedy wiemy, że czeka nas rozmowa o pracę, warto poćwiczyć charyzmę, oczywiste jest, że w jeden poranek nie wyćwiczymy tego, dlatego warto tę charyzmę ćwiczyć regularnie.
Ćwiczyć charyzmę możemy poprzez mówienie do swojego odbicia lustrzanego (warto patrzeć sobie w oczy), mówić cokolwiek, opowiedzieć jakąś krótką historię, opowiedzieć plan na dany dzień, tak aby przełamać się i nabrać więcej pewności siebie. Kiedy już mówimy do odbicia lustrzanego warto ćwiczyć gestykulację.
Jednak kluczem do ogólnego sukcesu w rozmowie o pracę jest sama pewność siebie.
Powinniśmy regularnie pracować nad mową ciała, naszą pewnością głosu, wyglądem (dobry i zadbany wygląd również podnosi naszą pewność siebie)

Jeśli już jesteśmy pewni tego po co idziemy, oraz sami czujemy się pewni warto ułożyć scenariusz w głowie jak ma mniej więcej przebiegać rozmowa.
Warto przećwiczyć przed lustrem takie przykładowe rozmowy.
Jeżeli w głowie pojawiają nam się jakieś pytania warto je spisać na ładną schludną kartkę, którą później zabierzemy ze sobą na rozmowę.
Na pewno nie zaleca się zapisywać na telefonie, ponieważ nie będzie to elegancko wyglądać kiedy wyciągniemy telefon podczas takiej rozmowy, dlatego właśnie taka kartka będzie lepszym rozwiązaniem.
Kiedy przećwiczymy rozmowę przed lustrem, można spróbować z kimś ze znajomych, bądź z rodziny odbyć taką rozmowę, aby nabrać jeszcze większej wprawy i zobaczyć jakie ewentualne błędy się popełnia i nad czym warto popracować.

Wracając do tematu schludnego wyglądu, jest to podstawowy element, o który musimy zadbać jeśli chcemy korzystnie wypaść na takiej rozmowie.
Nasz strój powinniśmy dobrać odpowiednio do pracy o jaką się ubiegamy, ponieważ nie zawsze biała koszula i czarne jeansy będzie dobrym rozwiązaniem.
Kiedy już nasz ubiór będzie dobrze dopasowany, warto jeszcze zadbać o buty, aby nie były brudne, czy też zniszczone.
W ostatniej kolejności powinny być dodatki i perfumy, ich również nie powinno zabraknąć, dobrze jest wybrać jakąś modną bransoletkę na nadgarstek, lub drobny wisiorek na szyję.
Perfum to już kwestia naszego gustu.

Kultura osobista to także rzecz która jest od nas wymagana w pracy, dlatego warto o tym pamiętać i pokazać naszemu potencjalnemu szefowi, że takową kulturę osobistą posiadamy, ponieważ ona również będzie miała wpływ na to czy dostaniemy dana pracę, dlatego warto o tym pamiętać i w razie potrzeby popracować nad tym.

Jedną z kłopotliwych kwestii w rozmowie o pracę jest temat zarobków często w wyszukiwarkach Google “jak przygotować się do rozmowy o pracę” zadaje się pytanie czy powinno się zapytać o kwestie wynagrodzenia.
Oczywiście, że na rozmowie o pracę powinniśmy się zapytać, jednak warto do tej kwestii rozmowy również się przygotować.
W Internecie posprawdzajmy jakie są stawki za pracę w naszym województwie, lub państwie o jaką się ubiegamy, abyśmy mogli negocjować jeśli stawka była by dużo za niższa niż powinna.
Zwłaszcza w tym segmencie rozmowy powinniśmy rozmawiać pewny siebie głosem.

You may also like...