Jak uchronić się przed trudnościami ze spłatą kredytu?

Wielu z nas decyduje się na wzięcie kredytu w celu podreperowania rodzinnego budżetu. Chcemy kupić coś, na co nie mamy wystarczająco gotówki albo wybieramy się na kosztowne wakacje – powody mogą być różne. Jednak należy pamiętać, że z wzięciem pożyczki wiążą się zagrożenia, które mogą mieć poważne konsekwencje. Co zrobić, żeby ich uniknąć?

Wybierz najlepszą ofertę

Kredyty, które oferują banki są bardzo różne, a wybranie tego najbardziej korzystnego nie jest proste. Należy dokładnie czytać oferty i nie unikać drobnego druku, gdzie bardzo często znajdują się ukryte koszty. Przede wszystkim, trzeba wziąć pod uwagę oprocentowanie, jakie ma dany kredyt. Od tego procentu będzie zależała cała rata kredytu. Banki bardzo często organizują promocję, na których można znaleźć kredyty z niskim RRSO. Trzeba też uważać na opłatę przygotowawczą, którą pobierają niektórzy pożyczkodawcy.
Żeby znaleźć najlepszą ofertę, warto przeglądać strony z rankingami pożyczek, gdzie znajdziemy większość niezbędnych informacji. Przydatny będzie też kalkulator kredytowy, w którym będziemy mogli obliczyć ile dokładnie zapłacimy.

Sprawdź swoją wypłacalność

Zanim zdecydujemy się na pożyczkę, musimy mieć pewność, że będziemy w stanie ją spłacić. Czasem bywa tak, że mimo tego, że wydaje się, że pieniędzy nam wystarczy, pojawiają się jakieś niespodziewane wydatki (wyjazd, choroba), przez które okazuje się, że rata kredytu przerasta nasz budżet. Dobre planowanie wydatków i organizacja to podstawa, jeśli chcemy uniknąć kłopotów finansowych.
Ważne jest też to, że przez udzieleniem pożyczki bank sprawdzi czy jesteśmy wypłacalni. Jeśli okaże się, że nasze zarobki są niewystarczające, nie dostaniemy pieniędzy. To zabezpieczenie, które stosują banki, żeby upewnić się, że dostaną gotówkę z powrotem. Jest to też pomocne dla nas, bo chroni nas przed bankructwem.

Szukaj dodatkowych źródeł gotówki

Rata kredytu to dodatkowy wydatek, który musimy odjąć od naszego rodzinnego budżetu. Żeby uniknąć problemów finansowych, warto poszukać dodatkowego źródła dochodu, który sfinansuje spłatę pożyczki. Dzięki temu nie będziemy musieli zmieniać naszych przyzwyczajeń i dalej żyć na tym samym poziomie, co przed pożyczką. Możemy poszukać dodatkowej pracy, wziąć nadgodziny albo spróbować sprzedać przedmioty, które wydają nam się niepotrzebne. Może mamy stary rower, który zalega w piwnicy od wielu lat? Warto go teraz sprzedać, żeby dodać kilka złotych do rodzinnego budżetu.

 

You may also like...