Co należy rozważyć przed wzięciem kredytu?

Kredyty należą do tych zagadnień, na których temat zdania są bardzo podzielone. Jedni się ich boją i twierdzą, że nigdy nie zdecydowaliby się na takie rozwiązanie, a inni nie mogliby żyć bez ich pomocy. Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem pożyczki, musisz zastanowić się nad kilkoma rzeczami.

Czy kredyt to konieczność?

Pożyczka często jest zobowiązaniem na długie lata, więc pierwszą rzeczą, którą musimy rozważyć jest to, czy naprawdę nie poradzimy sobie bez niej. Czasem jest tak, że decydujemy się na kredyt pod wpływem impulsu, a później tego żałujemy. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw tego rozwiązania, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Działanie zbyt pochopnie może mieć spore konsekwencje w przyszłości. Nikt przecież nie chce wpaść w długi, które będzie potem spłacał przez kolejne kilka lat (albo i dłużej!).

Czy nas na to stać?

Kredyt będzie trzeba w końcu przecież spłacić. Co prawda proces przyznawania pożyczki polega między innymi na sprawdzeniu wypłacalności klienta, ale przecież bank nie wie czy w niedalekiej przyszłości nie będą czekały nas jakieś dodatkowe wydatki, albo czy nie planujemy drogich wakacji za granicą. Może się bowiem okazać, że pieniądze, które przeznaczamy na raty kredytu będą nam potrzebne do innych celów. Przede wszystkim, ważne jest tutaj, żeby wiedzieć ile dokładnie będzie nas kosztowała dana pożyczka. W sprawdzeniu tego pomoże nam kalkulator kredytowy, proste narzędzie, które wyliczy ile wyniosą nas raty kredytu.

Jaka jest najkorzystniejsza oferta?

Zanim zdecydujemy się na kredyt, warto przejrzeć kilka różnych ofert. Może się okazać, że w jakimś banku oprocentowanie jest znacznie niższe, niż w pozostałych. Często można też trafić na promocje, które mogą być bardzo korzystne. Tutaj należy jednak uważać i dokładnie czytać oferty. Mogą się tam znaleźć informacje, o których bank nie wspomniał w reklamie, bo mogłoby to wpłynąć na jego wyniki sprzedażowe. Tutaj po raz kolejny przyda się kalkulator kredytowy, który pokaże nam rzeczywisty koszt pożyczki, a więc to, ile faktycznie będziemy musieli zapłacić.

Nie daj się oszukać!

Najważniejsze jest dokładne czytanie ofert i analizowanie tego, co umieścił w nich sprzedawca. Niestety może to być dosyć żmudna praca, bo trzeba zwracać uwagę na wszelkie dopiski, nawiasy i drobny druk, ale na pewno będzie to opłacalne. Dzięki takiej dokładności uda się znaleźć kredyt, który będzie idealnie dopasowany do naszych potrzeb i, przede wszystkim. opłacalny.

 

You may also like...