Jak sprawdzić czy jestem alkoholikiem?

Alkoholizm jest uzależnieniem bardzo trudnym do zdiagnozowania w początkowej fazie. Nie jest łatwo określić samego siebie mianem alkoholika i dobrowolnie poddać terapii, akceptując fakt, że są słabości, z którymi nie potrafimy sobie poradzić.

Kiedy jednak możemy mówić o chorobie alkoholowej i czym się ona przejawia? Bardzo często najbliższe osoby, takie jak rodzina, przyjaciele i współpracownicy nie są w stanie dostrzec problemu osoby uzależnionej, a ona sama również go bagatelizuje, znajdując wiele (z pozoru racjonalnych) argumentów, dlaczego regularnie pije. Aby sprawdzić, czy mamy problem z nadużywaniem alkoholu, warto zadać sobie kilka zasadniczych pytań.

Pierwszy krok jest najtrudniejszy

Są osoby, które trafiają na terapię na wczesnym etapie uzależnienia. Często są to DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, dla których poważnym problemem bywa właściwe wyznaczanie granic i norm. Są to osoby obarczone dużym ryzykiem choroby alkoholowej, dla których obecność alkoholu w codziennym życiu była – i często jest – czymś zupełnie zwyczajnym.

Warto zadać sobie kilka pytań, zanim zdecydujemy się udać po poradę do specjalisty w zakresie uzależnień http://oaza.sos.pl/leczenie-uzaleznien/leczenie-alkoholizmu/. Spróbujmy wyciszyć się, zagłębić w siebie samych i rzetelnie przeanalizować, jak często zdarza nam się sięgać po alkohol, jak reagujemy na krytykę naszego picia, a przede wszystkim co powoduje, że lubimy wypić.

Leczenie alkoholizmu Kraków

Gdy po alkohol sięgamy codziennie, jest to powód do niepokoju i sygnał ostrzegawczy, że jest to ostatni moment na podjęcie radykalnych kroków. Konieczność spożywania coraz większych ilości trunku, szukanie okazji do wypicia lub picie w samotności to wyraźne oznaki uzależnienia, których nie wolno lekceważyć.

Nieleczona choroba alkoholowa powoduje nie tylko upadek życia rodzinnego, towarzyskiego i zawodowego, ale też poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet śmierć w wyniku zatrucia, odwodnienia, chorób nowotworowych, w tym trzustki i wątroby.

You may also like...