Jakie są koszty wesela?

Każdy pragnie, aby dzień ślubu pozostał w pamięci jako piękny i szczęśliwy moment w życiu. Aby tak było, konieczne jest odpowiednie przygotowanie uroczystości, które wiąże się z szeregiem spraw organizacyjnych oraz kosztów. Ile wydać na wesele, aby było to wciąż piękne święto, którego nie popsujemy nadmiernymi oszczędnościami?

Koszty wesela – na co wydajemy najwięcej?

W przypadku wesela na finalną cenę składa się wiele rozmaitych elementów. Wpływa na nią choćby lokalizacja i data uroczystości. Zdecydowanie tańsze są śluby w okresie zimowym, najdroższe w czasie wakacji. Coraz większą popularnością cieszą się śluby, organizowane w nietypowych terminach, na przykład w ciągu długiego weekendu. Wówczas zdecydowanie łatwiej znaleźć wolną salę, a też jej cena może się okazać niższa.

Polacy wydają na wesele przeciętnie od 20 000 do 50 000 złotych. Różnice wynikają z wcześniej opisanego terminu, ale również lokalizacji – różne rejony Polski mają inne przedziały cenowe – ale również wieku nowożeńców. Badania dowodzą, że im młodsza para, tym bardziej jest skłonna do wydania wyższych kwot na urządzenie uroczystości. Osoby po 30 roku życia zaczynają być już zdecydowanie bardziej oszczędne. W ostateczności z pomocą może przyjść pożyczka weselna.

Ile wydać na wesele – co wchodzi w skład finalnej ceny?

Najważniejszym elementem budżetu weselnego jest bez wątpienia sala. Zarezerwowanie najbardziej obleganych miejsc, może wiązać się z koniecznością oczekiwania nawet powyżej roku. W jaki sposób obniżyć koszt i czas?

Niekiedy warto rozejrzeć się nieco dalej niż tylko najbliższa okolica. Może się okazać, że nieopodal znajdziemy przytulne, położone na uboczu miejsce, które nas zachwyci.

W ramach sali ważnym elementem budżetu jest również catering. Warto dokładnie zaplanować ilość dań, aby nikt nie wyszedł głodny po całonocnej zabawie, ale również podejść do zagadnienia ze zdrowym rozsądkiem, żeby nie zmarnować olbrzymiej ilości jedzenia z 10-daniowego menu.

Za utrzymanie atmosfery podczas wesela w głównej mierze odpowiada zespół muzyczny albo DJ. Wybór opcji jest już zależny od prywatnych upodobań. Niektóry wolą klasyczne utwory w oryginalnym brzmieniu, inny będą się świetnie bawić przy aranżacjach zagranych przez kapelę. Oczywiście, w przypadku DJ-a koszt jest nieco niższy niż przy zatrudnieniu kilkuosobowego zespołu.

Podczas tego ważnego dnia każdy chce wyglądać jak najlepiej. Istotne miejsce w ślubnym budżecie zajmuje więc suknia ślubna i garnitur. Znacznie bardziej zróżnicowane ceny pojawiają się w przypadku sukien ślubnych. Można kupić je w cenach od kilkuset złotych za model z kolekcji standardowej, spoza aktualnego sezonu aż do kilkunastu tysięcy, jeśli zdecydujemy się na suknię od znanego projektanta.

***

Wydatki weselne mogą przyprawić o zawrót głowy. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejszym elementem tego dnia nie jest wcale sala weselna, ani piękne ozdoby czy kapela. Najbardziej liczą się ludzie, z którymi chcemy cieszyć się naszą radością.

You may also like...