Niebanalny klimat

Każdy podróżnik mówi, że w podróżach najbardziej kocha poznawanie ludzi, świata, nowych miejsc, zjawisk przyrody oraz oczywiście architektury.

Budowle stanowią pewien symbol i znak rozpoznawczy danego miejsca. Kiedy myślę o pięknie architektury, jako pierwsze do głowy przychodzi mi Porto w Portugalii. To miasto zachwyca budynkami. Stare miasto zabudowane w kamienice, a na każdej z nich wybitna elewacja/ Małe, kolorowe i wzorzyste kafelki przyciągają uwagę i zapadają w pamięć. Dzięki nim, Porto jakby ubrane jest w ozdoby. W budynkach duże okna, przez które można zajrzeć do środka. Tam na podłodze równie piękna posadzka, a z przodu kolorowe parapety.

Kto nie chciałby zamieszkać w urokliwej kamienicy w Porto…

Tymczasem jesteśmy w Polsce, nasza architektura jest bardzo zróżnicowana. Nowe budowle zachwycają nowoczesnością, rozmiarami i funkcjonalnością, natomiast stare miasta zdobią klimatyczne, choć chłodne kamienice. Miasta różnią się między sobą stylami w architekturze, dlatego wiele z nich absolutnie zachwyca: Kraków, Sandomierz, Sopot czy Kazimierz Dolny. Przechadzając się po Krakowie można odbyć podróż w czasie. W okolicy Rynku stare, piękne budynki, natomiast dalej od centrum wrażenie robią nowoczesne, stylowe biurowce i osiedla. Architektura zachwyca.Warto ją podziwiać tak samo, jak podziwiamy przyrodę.

You may also like...