Jedzenie surowych produktów – czy to zdrowe?

Surowe produkty spożywcze pojawiają się w wielu różnych dietach. Część z nich zalicza się do nurtu witariańskiego. Na czym on polega i czy warto zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia na witarianizm?

Czym jest witarianizm?

Dieta witariańska zakłada, że spożywamy wyłącznie surowe produkty, które ewentualnie można podgrzać maksymalnie do 40 stopni Celsjusza. Nie wolno poddawać żywności obróbce termicznej, homogenizacji ani pasteryzacji. Trzeba również wykluczyć wszelkie produkty wysoko przetworzone.

W zależności od preferencji, można postawić na wariant wegański, wegetariański lub mięsny, w dwóch ostatnich zachowując szczególną ostrożność w przypadku jajek oraz mięsa, w których mogą znajdować się bakterie Salmonelli lub pasożyty. Z tego powodu należy mieć sprawdzonego dostawcę produktów, do którego mamy pełne zaufanie.

Surowa dieta efekty

Dieta witariańska to świetne rozwiązanie dla osób z nadwagą. Surowe produkty roślinne mają zdecydowanie mniejszą kaloryczność oraz większą dawkę witamin, które nie ulegają zniszczeniu podczas gotowania. Dodatkowo znajduje się w nich spora ilość błonnika, który wspomaga proces trawienia.

Problemem w przypadku witarianizmu jest wspomniana już niska ilość kalorii, a co za tym idzie trudność w dostarczeniu odpowiedniej ilości energii dla zdrowej osoby, która nie musi być na diecie odchudzającej.

Ponadto witarianizm w wydaniu wegańskim może nie dostarczać właściwej ilości białka i witaminy B12. A to wiąże się z konsekwencjami zdrowotnymi.

 

You may also like...