Czym są i jak działają recepty elektroniczne
Od niedawna lekarz może wydać ci receptę w formie elektronicznej. To nowa i bezpieczna forma wydawania recept przez medyków. Dowiedz się, czym są e-recepty i jak z nich korzystać.
Czym jest recepta elektroniczna?
E-recepty to dokumenty elektroniczne, które mają zastąpić tradycyjne, papierowe recepty. Do tej pory dostawałeś do ręki fizyczny dokument, z którym szedłeś do apteki. Dzisiaj może go zastąpić dokument elektroniczny. Żeby zrealizować e-receptę w aptece musisz mieć czterocyfrowy kod. Dostaniesz go SMS-em albo na e-mail. Dodatkowo, jeżeli sobie życzysz, lekarz nadal będzie mógł wystawić ci dodatkowy wydruk informacyjny, który będzie zawierał wszystkie dane, które zawiera tradycyjna i elektroniczna recepta.
Żeby dostać kod na SMS-a lub e-mail, musisz założyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Potrzebujesz do tego profilu zaufanego lub e-dowodu osobistego. Konto założysz na stronie pacjent.gov.pl. Na koncie znajdziesz swoje dane medyczne oraz dane osób bliskich, które udostępniły ci swoje dane. Sprawdzisz podstawę i wysokość składek ubezpieczeniowych, historię świadczeń medycznych, których ci udzielono i historię przepisanych leków. Są tam również wszystkie twoje recepty i zwolnienia, wystawione elektronicznie. Na IKP możesz wybrać też sposób odbioru e-recepty. To od ciebie zależy czy dostaniesz kod na telefon czy na e-maila.
Jak działa recepta elektroniczna? Najpierw lekarz wystawia dla ciebie receptę. Następnie dostajesz czterocyfrowy kod SMS-em albo na e-mail. W przypadku e-maila będzie do załącznik w formie PDF. Z kodem udajesz się do wybranej przez siebie apteki. Na jego podstawie farmaceuta wyda ci leki. Nie musisz martwić się o refundacje. One również zapisane są na e-recepcie, więc farmaceuta będzie widział jaka zniżka ci przysługuje. Jeżeli obawiasz się problemów z elektroniczną receptą, poproś lekarza o jej dodatkowy papierowy wydruk.
Jakie są z tego korzyści? Krótka historia
Z e-recepty można skorzystać w dowolnej aptece, na terenie całego kraju. Nie musisz wykupywać od razu wszystkich leków. Jeżeli tego nie zrobisz, to nie dostaniesz już odpisu recepty. Wszystkie dane są zapisane na twoim koncie. Dlatego przy pomocy kodu zrealizujesz resztę recepty w innej aptece. Nie musisz się też martwić, że zgubiłeś kod albo receptę, bo potrzebne informacje zapisane są w IKP.
Możesz być pewien, że farmaceuta nie pomyli leku, bo e-recepty nie są pisane odręcznie, więc są czytelne. Dawkowanie i sposoby przyjmowania leku również sprawdzisz na swoim koncie. Jeżeli chorujesz na choroby przewlekłe i stale przyjmujesz leki, to posiadając IKP możesz uzyskać kolejne recepty, bez konieczności wizyty w przychodni. Wystarczy kontakt telefoniczny z lekarzem. Nową receptę wraz z kodem uzyskasz SMS-em albo e-mailem.
Recepty elektroniczne są szczególnie ważne w czasie panującej pandemii. Ograniczają kontakt z lekarzem, a więc możliwość zarażenia się wirusem. Dzięki nim nie musisz odwiedzać przychodni, a lek dostaniesz bez wychodzenia z domu. Nawet jeżeli jesteś objęty kwarantanną.
Najnowsze komentarze