Połączenia gwintowane w maszynach

Gwintowniki to narzędzia wieloostrzowe, ich zastosowaniem jest nacinanie gwintów we wcześniej przygotowanych otworach. Gwintowniki ręczne jak i maszynowe produkowane są ze stali szybkotnącej HSS oraz stali szybkotnącej kobaltowej (5%) HSSE. Jednak gwintowniki ręczne częściej spotykane są jako wykonane ze stali szybkotnącej HSS, gwintowniki maszynowe przeważnie produkowane są ze stali szybkotnącej kobaltowej (5%) dzięki czemu są mocniejsze oraz mają znacznie dłuższą żywotność.

Producentem narzędzi tego typu jest firma Fanar pochodząca z Ciechanowa, jest ona znana w Polsce jak i w całej Unii Europejskiej.

Gwinty metryczne do przyrządów precyzyjnych

Gwintowniki maszynowe

W konstrukcji przyrządów precyzyjnych , zalecany jest oddzielny zbiór gwintów metrycznych z małymi podziałkami (134). Zarys podstawowy oraz wymiary jak i oznaczenia tych gwintów takie jak dla gwintów metrycznych z zarysem trójkątnym.

Gwinty do przyrządów precyzyjnych posiadają średnice od 3,5 do 400 mm z podziałkami od 0,25 do 2 mm. Norma wyróżnia następujące grupy gwintów:3,5 mm z P =0,5; 4+8 mm z P + 0,25 mm; 4+12 mm z P =0,33 mm; 6,5 + 60 mm z P = 0,5 mm; 6,5 + 110 mm z P = 0,75 mm; 8,5 +150 mm z P = 1 mm; 112,5 + 200 mm z P =1,5 mm; 202 + 400 mm z P = 2 mm. Jest zastosowanie tylko dla obiektywów, są to średnice: 50,5; 51,5; 52,5; 53,5 oraz 54,5 mm z podziałką P = 0,5 mm.

Podczas doboru gwintu w pierwszej kolejności należy korzystać ze średnic znamionowych uprzywilejowanych oraz skojarzeń średnic z największą podziałką do niej przeznaczoną.

Rodzaje narzynek według rodzajów gwintowników

Narzynki dzielimy na podstawie gwintu jakie mogą wykonać:

  • trapezowe Tr- posiada on gwint trapezowy symetryczny o kącie 60 stopni.
  • metryczne M i drobnozwojne MF- są jednymi z najbardziej znanych gwintów na świecie mają one zarys gwintu zwykły o kocie 60 stopni.
  • calowe Rurowe G- te gwinty znajdują zastosowanie w hydraulice , są używane w szczególności do rur, tam gdzie znajduje się jakakolwiek ciecz, zarys gwintu jest calowy , posiadający kąt 55 stopni.

Ważne jest również dobranie odpowiedniej oprawki do narzynki by odpowiednie wykonać gwintowanie danego prętu. Najważniejszymi wymiarami są szerokość i grubość narzynki. Jeżeli posiadamy narzynkę o średnicy 25 mm a grubości 9 , wtedy odpowiednia oprawka będzie z wymiarami 25×9. Narzynkę w oprawce mocujemy mocno zaciskając śruby tak, by nie było luzu pomiędzy nimi. Po dokładnym zamocowaniu narzynki ( https://artykulytechniczne.pl/narzynki.html ) w oprawce, można przystąpić do pracy obracając za rączki oprawki.

Ostrzenie gwintowników oraz ich regenerowanie

Ze względu na stosunkowo niską cenę gwintownika on nie zawsze jest ostrzony. Zużycie ostrzy gwintownika charakteryzuje się starciem powierzchni przyłożenia, które jest największe na ostrzach ostatniego zwoju części skrawającej i na ostrzach pierwszego zwoju, części prowadzącej. Ostrzenie gwintowników polega na szlifowaniu powierzchni natarcia przy zachowaniu niezmienionej wartości kąta natarcia oraz przez szlifowanie powierzchni przyłożenia w części skrawającej.

Problem wytrzymałości gwintowników na w przemyśle 50% tych narzędzi ulega przedwczesnemu zużyciu wskutek wyłamania ostrzy lub ukręcenia całej części roboczej , co zwiększa powoduje wzrost kosztów narzędziowych. Teoretyczną wytrzymałość gwintowników zalicza się jako skręcenie wałka z wykonanymi rowkami wzdłużnymi o takiej samej głębokości rowka do średnicy wałka, jaki jest w gwintownikach.

Z czasem gwint wewnętrzny może zostać uszkodzony. Najprostszą regeneracją jest nagwintowanie go od nowa, lecz nie zawsze jest to możliwe, gdyż otwór może być już rozbity. W takim przypadku zleca się użycia Zestawu do naprawy gwintów. Potrzebne jest do tego wiertła pod gwintownik naprawczy, gwintownik do naprawy gwintu oraz wkładkę gwintową. Mając te narzędzia możemy w pełni zregenerować uszkodzony gwint.

 

 

Kategoria: przemysł, budownictwo

You may also like...