Jak podłączyć gramofon?

Moda na odtwarzanie muzyki na gramofonie przeżywa obecnie swój renesans, a na rynku pojawiają się coraz nowsze modele. Miłośnicy płyt gramofonowych podkreślają, że jakość dźwięku jest nieporównywalna do zwykłych odtwarzaczy CD czy wież. Częstym pytaniem, jakie zadają sobie początkujący gramofonomani, jest kwestia właściwego podłączenia sprzętu.

Sposób podłączenia gramofonu uzależniony jest od parametrów konkretnego modelu. Można kupić gotowy zestaw wraz z okablowaniem i wzmacniaczem, ale też wiele gramofonów sprzedawanych jest bez akcesoriów – w takim przypadku o podłączenie musimy zadbać sami, opierając się na porada ch fachowców, których wiele można znaleźć na specjalistycznych stronach, takich jak https://dogramofonu.pl/.

Krok pierwszy – prawidłowe ustawienie i montaż wkładki

Nawet najlepszy gramofon będzie wydawał zniekształcone dźwięki, jeśli zostanie niedbale ustawiony na krzywej powierzchni. Miejsce na gramofon powinno być odpowiednio przygotowane, z dala od garderoby i łóżka, które są źródłem kurzu oraz w odpowiedniej odległości od wiszących kwiatów doniczkowych lub akwariów, niosących ryzyko zawilgocenia sprzętu.

Kolejnym istotnym krokiem jest montaż wkładki lub igły, co zapewni nam wysoką jakość dźwięku. Wymiana wkładek oraz igieł jest koniecznością w przypadku sprzętów używanych, gdy nie wiemy tak naprawdę nic o tym, jak długo nasz gramofon był w użyciu.

Krok drugi, czyli zakup wzmacniacza i przedwzmacniacza

Wzmocnienie sygnałów płynących z wkładki gramofonu jest kluczowym elementem, umożliwiającym dojście dźwięku do głośnika, jednak warto wiedzieć, że większość nowoczesnych wzmacniaczy jest pozbawiona takiej opcji. Stąd też wynika potrzeba zainstalowania przedwzmacniacza, czyli urządzenia podkręcającego napięcie do maksymalnie 2 voltów.

Kolejnym krokiem jest połączenie przedwzmacniacza ze wzmacniaczem za pomocą dopasowanych komponentów i końcówek mocy, czyli złączy umożliwiających przesył sygnałów między urządzeniami. Schematy podłączenia gramofonu do wzmacniacza i przedwzmacniacza można znaleźć na specjalistycznych forach pasjonatów, mając na uwadze konkretny model.

You may also like...